MEMORIÁL JANA ÖHMA NEJVÝZNAMNĚJŠÍ TENISOVÝ TURNAJ NEJEN VE FRÝDKU-MÍSTKU
Počátky klubu spadají do třicátých let, kdy se tenis hrál na dvorcích v prostoru nynější železniční stanice v Lískovci u Frýdku-Místku (odtud se dodnes používá pro dvorce označení v *Lískovci*, i když dvorce v souvislosti s výstavbou nové nádražní budovy byly zrušeny a postaveny nové v prostoru mezi výrobními halami Mostárny). Tenisový klub Karlova Huť byl založen 2.7.1934 a čítal 15 členů, od roku 1960 nesl po dlouhá období název TJ VÁLCOVNY PLECHU Frýdek-Místek. Vlivem normalizace ve společnosti docházelo ke stagnaci klubu a výrazná činnost se obnovila až v roce 1969, zájem o tenis znovu vzkvétal, rozrostl se počet dvorců na (dnešních) šest, byla postavena odrazová stěna, rozšířeny klubovní místnosti a instalováno umělé osvětlení.
Oddíl tenisu TJ VÁLCOVNY PLECHU patřil v padesátých létech k nejpřednějším v ostravském kraji, družstvo dorostu bylo v létech 1955 – 1958 nepřetržitě krajským přeborníkem, jednotlivci pak hráli republikovou pardubickou juniorku. Oddíl se stal v roce 1955 pořadatelem celostátního finále dorosteneckých družstev.
CITACE Z KRONIKY : *U příležitosti 50. výročí založení tělovýchovy a sportu ve Válcovnách plechu, rozhodlo se vedení tenisového oddílu uspořádat župní turnaj dorostu. Pojmenování Memoriál Jana Öhma má opakovaně osvěžovat vzpomínku na našeho bývalého aktivního hráče a funkcionáře, všestranného sportovce a čestného člověka. Ušlechtilým sportovním zápolením, fair play na dvorcích i mimo ně, následující tenisové generace nejlépe uctí památku Jana Öhma*
V roce 1971 se začala psát historie významného dorosteneckého turnaje, který dostal název na počest sportovce, který se o tenis v jeho celé historii zasloužil nejvíce, Jana Öhma.
O významu turnaje svědčí i počty účastníků, v prvním ročníku 90 (68 dorostenců+22 dorostenek), v dalších potom 107 (80+27), 152 (112+40), 131 (94+37), 114 (82+32), až do roku 1982 se sjelo k turnaji vždy okolo 130 hráčů s absolutním maximem při 9. ročníku, kdy na turnaj dorazilo 164 dorostenců a dorostenek (102+62). Historicky prvním vítězem se stal Aleš Matzenauer ze Vsetína, v rekordním roce 1979 pak Vajda z Piešťan. Mezi vítězi dvouhry figurují takové jména jako Rola, Skokan, Malinovský, Hanák (současní trenéři), Nykl, Hynek, Roubíček, Gabrišová (Mališová) ………….
V pátém ročníku zde vyhrál i IVAN LENDL, jeden z nejlepších tenistů všech dob a o významu může svědčit i úryvek z knihy o Lendlovi - JAK VYHRÁT POMERANČOVOU MÍSU : *Hned po vysvědčení začíná v Lískovci krajský turnaj dorostenců, zvaný Öhmův memoriál, ve kterém jsem loni ve finále prohrál s obrovitým Mrkvanem. Teď obři neobři, jdu turnajem a suverénně vyhraji i finále, sám se divím, že jsem to s osmnáctiletými tak zvládl a tatínek dodneška tvrdí, že teprve na tomto turnaji jsem začal hrát opravdu dobrý tenis, stal se ze mě tenista a výkonnostním mezníkem pro mě byl Lískovec*.
O turnaji byla vedena kronika, která se po několika *ztrátách* znovu OBJEVILA a je včetně fotografií a komentářů uložena v archívu klubu. Dvacátým ročníkem v roce 1990 bohužel turnaj v kategorii dorostu skončil, klub se začíná vytrácet a areál chátrá.
Rok 2002 můžeme považovat za vznik nové éry klubu, areál přechází do soukromých rukou a noví majitelé obnovují tradici mládežnického tenisu v bývalých *VÁLCOVNÁCH*. Areál se částečně rekonstruuje a dostává novou tvář, se zachováním původních rysů prvorepublikového klubu z roku 1934. Na poli pořadatelském TK TENNISPOINT FM převzal tradici turnaje *MEMORIÁL JANA ÖHMA* (tentokráte v kategorii mladšího žactva) a brzy se dočkáme jubilejního 40.ročníku. Turnaj je zařazen do kategorie *B* a za patnáct let přijelo na tuto akci do Frýdku-Místku vÍce než 1000 tenistů a nechť reference samotných účastníků jsou tou nejlepší pozvánkou pro všechny ostatní na dvorce bývalých *VÁLCOVEN*, kde už sice taky pronikla komerce a obchod, ale pár srdcařů se snaží vtisknout tenisu i punc ČASŮ DÁVNO MINULÝCH.